تبلیغات
فیزیک دانشگاه شیراز - تجمع اعتراضی دانشگاهیان مقابل دانشگاه شیراز
 
وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاءَ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا بَاطِلًا
فیزیک دانشگاه شیراز
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 

تجمع اعتراضی دانشگاهیان مقابل دانشگاه شیراز

  

صبح امروز (یكشنبه 10 اسفندماه 93) جمع زیادی از اساتید، كاركنان و دانشجویان دانشگاه شیراز مقابل ساختمان مدیریت این دانشگاه تجمع كردند و اعتراض خود را نسبت به اقدام برای تصرف زمین های دانشگاه شیراز بیان داشتند.

در ابتدای این مراسم پروفسور یعقوبی، چهره ماندگار كشوری و استاد دانشکده مکانیک دانشگاه شیراز نامه دانشگاهیان دانشگاه شیراز خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را قرائت كرد.

در ابتدای این نامه آمده است:

" براساس شنیده ها در نظر است بخشی از اراضی قانونی دانشگاه شیراز در مجموعه پردیس ارم به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی واگذار گردد.

هر چند اشاره شد كه این موضوع صرفاً در حد زمزمه و شنیده هاست لیكن از آنجایی كه بخش مهمی از رسالت مدیران و سرمایه اجتماعی سازمان ها پیش نگری قبل از وقوع مشكل است؛ به همین منظور توجه جدی مقام ارشد وزارت را به این موضوع معطوف می داریم"

این نامه به امضای اعضاء هیأت علمی دانشگاه شیراز رسید و به پیوست موجود می باشد.

دكتر حبیب طالب احمدی، رئیس اداره حقوقی دانشگاه شیراز نیز در این تجمع به بررسی موضوع از زوایای حقوقی پرداخت.

دكتر مجید ارشاد، رئیس دانشگاه شیراز هم در تجمع اعتراضی دانشگاهیان با اظهار تأسف اینكه به جای تولید علم مجبور شده ایم وقت خود را صرف موضوعات دیگری كنیم، تصریح كرد: سالهای پیش بعد از جداسازی دانشگاه علوم پزشكی از دانشگاه شیراز، موضوع زمین های دو دانشگاه در عالی ترین سطوح مشخص شده است و دیگر نباید موجب اختلاف دانشگاه ها شود. وی ، با طرح  چند پرسش به سخنانش ادامه داد و گفت: آیا ما نباید به منافع ملی احترام بگذاریم و آن را فدای منافع بخشی نكنیم ؟ آیا به بهانه ساخت یك بیمارستان می توان پرافتخارترین دانشگاه كشور - كه نقش بی بدیل در توسعه این مرز و بوم دارد- را رنجاند؟ كجای دنیا به خاطر ساختن یک بیمارستان ، یك دانشگاه بزرگ و جامع را اینگونه متلاطم می كنند؟

رئیس دانشگاه شیراز تصریح کرد: در 10 ماه گذشته ی مسئولیتم وقت بسیاری برای این موضوع گذاشته ایم و تمام مراحل قانونی را طی كرده ایم ولی متأسفانه به نتیجه ی مطلوب نرسیده ایم.

دكتر ارشاد، با اشاره به نقش بی بدلیل دانشگاه ها در پیشرفت و آبادانی كشور اظهار داشت: چرا بجای توسعه   دانشگاه ها، كاری می كنیم كه خاطر اساتید برجسته و دانشمندان جهان اسلام رنجیده شود؟

وی افزود: سئوال من از مسئولان كشور این است كه هیچ زمینی ارزش آن را دارد كه اینقدر اساتید و دانشگاهیان را برنجانیم؟

رئیس دانشگاه شیراز گفت: به فرموده مقام معظم رهبری ، ما باید به مرجعیت علمی دست یابیم و رسید به این مهم ، كار و تلاش و جدّیت می طلبد ، نه اتلاف وقت.

دكتر ارشاد افزود: بر اساس طرح جامع دانشگاه شیراز، در زمین های پردیس ارم ، دانشكده های مختلف و پژوهشكده ها و مراكز پژوهشی باید ساخته شود و این عقلانی نیست كه همه این ها فدای ساخت یك بیمارستان شود.

وی بیان داشت: بیش از 50 جلسه در سطح دانشگاه، استان و وزارتخانه درباره این موضوع برگزار شده و بیش از هزار صفحه مستندات به كمیسیون مستند سازی معاونت حقوقی رئیس جمهور ارائه گردیده است و در خصوص زمین های دانشگاه شیراز و طرح تجمیع این دانشگاه مصوبه هیأت دولت موجود است و باید به آن احترام بگذاریم.

رئیس دانشگاه شیراز هدف از تعطیلی امروز كلاس های این دانشگاه را اعلام موضع اساتید، كاركنان و دانشجویان برای حق مسلم خود عنوان و خاطر نشان كرد: این حركت ناشی از احساس مسئولیت برای سرنوشت كشور است و كسی نمی خواهد در این زمین ها مجتمع خوابگاهی برای دانشجویان  و یا خانه ای برای اساتید و كاركنان دانشگاه بسازد.

رئیس دانشگاه شیراز خطاب به مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: به جای اینكه بنگاه معاملات ملكی تشكیل دهید، برای حل مشكلات بهداشت و سلامت جامعه و تولید علم كشور تلاش نمایید و مسلماً اگر این وقت را برای این موضوعات مهم اختصاص می دادید، دستاوردهای بیشتری نصیبمان می شد.

دكتر ارشاد، در ادامه سخنانش با اشاره به ادعای وقفی بودن زمین های دانشگاه شیراز گفت: مرحوم نمازی حق بزرگی بر مردم شیراز دارد، اما استفاده ابزاری از آن مرحوم، برای پیشبردن اهداف صحیح نیست و این بازی با مقدسات و احساسات مذهبی مردم است.

وی ادامه داد: ما در اینجا جمع شده ایم تا به گوش مسئولان استان و كشور برسانیم كه تصمیم درست بگیرند و دچار احساسات نشوند.

رئیس دانشگاه شیراز در پایان سخنانش اظهار امیدواری كرد كه خبرهای خوش آینده، باعث آرامش هر دو دانشگاه بشود و بار دیگر این دو دانشگاه روبروی یكدیگر قرار نگیرند.

دكتر سید علی اكبر صفوی، قائم مقام رئیس و معاون برنامه ریزی و توسعه دانشگاه شیراز دیگر سخنران این تجمع بود.

وی ، نیز موضوع وقف بودن زمین های دانشگاه شیراز را دروغ محض عنوان و خاطر نشان كرد: واضح ترین سند برای این ادعا، نامه معاون حقوقی رئیس جمهور است كه در آن به طور واضح مشخص شده كه  90 درصد این زمین ها دارای سند 6 دانگ است و 10 درصد مابقی هم ربطی به مرحوم نمازی ندارد.

قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز ، فریب احساسات عمومی به نام "بیمارستان" را نیز دروغ بزرگی برشمرد و گفت: شرم دارد كه در نظام ما اینقدر علنی دروغ می گویند و سیستم قضایی ما برخورد جدی نمی كند.

این استاد دانشگاه شیراز، 10 درصد توسعه كشور را مرتبط با بهداشت و سلامت و 90 درصد توسعه  را در گروی موضوعاتی مانند مدیریت، مهندسی، آب، تغذیه و سایر موارد برشمرد و بیان داشت: با چه مبنایی 90 درصد توسعه فدای 10 درصد می شود؟

وی افزود: به چه دلیلی ده ها میلیارد تومان هزینه دانشگاه شیراز برای طرح تجمیع نادیده گرفته شده و همه آنها با یك "فریب" زیر سئوال می رود؟

دكتر صفوی ، در پایان سخنانش به دانشگاهیان اطمینان داد : حتی یك متر از این زمین ها به كسی داده نخواهد شد.

دكتر محمدهادی صادقی، رئیس اسبق دانشگاه شیراز هم در این تجمع با تشكر از احساس مسئولیت شركت كنندگان گفت: این فاجعه بزرگتر از آن است كه جمع حاضر توانسته باشند عظمت آن را اظهار كنند.

وی ، در ادامه به بررسی ماهیت قضیه و نحوه برخورد مسئولان با آن پرداخت.

دكتر صادقی گفت: اگر اختلاف دو دانشگاه كه جزء‌ فرهیختگان جامعه هستند این چنین مشكل ایجاد كند ، پس چه توقعی از سایر بخش های جامعه است؟

عضو هیأت علمی دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز از مسئولان دانشگاه علوم پزشكی خواست ساخت بیمارستان را بهانه ای برای جلب عواطف و احساسات قرار ندهند و موضوع وقف را كه به دور از واقعیت است ، در رسانه ها مطرح ننمایند.

وی افزود: قرار نیست دستگاهی توسعه پیدا كند و برای رفع نیازهای خودش از امكانات دستگاه های دیگر استفاده كند و مسئولان علوم پزشكی باید نقص كننده توافق های پیشین خودشان نباشند و برای امضای ‌خودشان ارزش و احترام قائل شوند.

رئیس اسبق دانشگاه شیراز، با بیان اینكه دولتی كه به نام " دولت تدبیر و امید" نامگذاری شده، باید با تدبیر و شیوه حقوقی این موضوع را حل نماید بیان داشت: انتظار ما از دولت آن است كه محیط آرامی را برای دانشگاه ها فراهم كند؛ نه اینكه با تصمیمات نسنجیده دانشگاه ها را به تشنج بكشد.

وی خطاب به رئیس جمهور این سئوال را مطرح كرد كه : جناب آقای روحانی ، این چه نحوه برخورد است؟ این تدبیر حقوقی است یا سرهنگی؟

وی در پایان ا بیان اینکه دولت باید به آثار و عواقب تصمیماتش توجه كند ، بیان داشت: برخورد فیزیكی و بدون اقناع واستدلال شایسته دانشگاه نیست و باید تجدید نظر اساسی در نحوه برخورد صورت گیرد.

دكتر نیّری، استاد بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز هم با بیان اینكه آنچه در این موضوع ضررش بیش از جنبه های مالی و قانونی است، ضرر فرهنگی است، بیان داشت: دانشگاه كه میدان زور گویی نیست.

این استاد پیشكسوت دانشگاه شیراز با قدردانی از تجمع كنندگان گفت: ما برای حفظ كیان دانشگاه شیراز تجمع كرده ایم و همه در برابر زورگویی ید واحده ای هستیم و به "روابط غیر مشورع ، نامعقول و غیر دانشگاهی" اعتراض داریم.

در پایان این تجمع، بیانیه های شورای كارمندان و دانشجویان دانشگاه شیراز قرائت شد و شركت كنندگان با سردادن شعارهایی حمایت خود را از مسئولان دانشگاه، برای پیگیری حقوق مسلم دانشگاه ،به نمایش گذاشتند.

 

عکس های بیشتر مرتبط با این خبر در آرشیو الکترونیکی روابط عمومی دانشگاه شیراز موجود است.

http://gallery.shirazu.ac.ir


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 13 اسفند 1393 06:08 ب.ظ
یک رییس اسبق که خود متهم به واگذاری اموال دانشگاه بود حالا دارد تجدید حیات می کند یا دارد با رییس علوم پزشکی حسابهای قبلی اش را صاف میکند؟ تحقیق کنید اداره حقوقی آقای رییس سابق و خود او چرا نتوانست از حریم و حیثیت دانشگاه حمایت کند. پشت صحنه چه کسی بود؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : اسماعیل مخلصی
نظرسنجی
دوست دارید در کدام زمینه فیزیک فعالیت کنید؟
دوست دارید در کدام زمینه فیزیک فعالیت کنید؟
دوست دارید در کدام زمینه فیزیک فعالیت کنید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :