تبلیغات
فیزیک دانشگاه شیراز - مطالب هفته چهارم دی 1394
منوی اصلی
فیزیک دانشگاه شیراز
وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاءَ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا بَاطِلًا
 • سید موسوی چهارشنبه 30 دی 1394 12:36 ب.ظ نظرات ()

  در پی اعلامیه سرن در دسامبر، فیزیکدان‌ها 150 مقاله در سایت arXive گذاشته‌اند.

  فیزیکدان‌های نظری با رشد قابل توجهی به مقاله دادن در مورد تحلیل نشا‌نه‌های وسوسه برانگیزی از یک ذره جدید در داده‌های برخورددهنده بزرگ هادرونی (LHC) روی آورده‌اند.

  نتایج آزمایشگاهی 15 دسامبر در سرن- آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذرات که میزبان LHC نزدیک ژنو است- اعلام شد. از آن زمان تا به حال، با وجود اهمیت آماری کم این یافته‌ها، 150 مقاله تحقیقاتی در مورد ذره فرضی به سِرور arXive فرستاده شده است.

  نشانه‌‌ی یک بوزون جدید و سیل مقالات: فقط ظرف 21 روز، فیزیکدان‌ها 150 مقاله در مورد نتایج جالب برخورددهنده بزرگ هادرونی به arXive فرستاده‌اند.

   چنین استقبالی پیش بینی می‌شد. تیزیانو کامپورزی Tiziano Camporesi ، از سخنگویان آزمایش CMS در LHC، درست بعد از اعلام خبر در رسانه‌ها به Nature گفت که انتظار صدها مقاله را در دو هفته آینده دارد. او گفت بسیار مشتاقم ببینم که دوستان نظریه پرداز ما چه ایده‌هایی می‌دهند؟   

  پاول گینزپارگ Paul Ginsparg فیزیکدان دانشگاه کرنل در ایتاکا نیویورک و بنیانگذار arXive می‌گوید هجوم مقالات اخیر دو واقعه‌ی گذشته که موجب هیجان‌زدگی نظریه‌پردازها شده بود را تحت الشعاع قرار داده‌ است. یکی از آن‌ها موج مقالات پس از اعلام جنجال برانگیز نوترینوهایی با سرعت بیش‌تر از نور بود که توسط ایتالیایی‌ها در آزمایش OPERA سال 2011 مطرح شد و دیگری هم پس از کشف امواج گرانشی با استفاده از تلسکوپ قطبی BICEP2 در 2014 بود. هیچکدام از این ادعاها پس از بررسی دقیق تائید نشد.

  نکته قابل‌توجه‌ در این مورد نسبت به دو حالت قبلی، این است که ادعای ذره جدید از طرف LHC هنوز به صورت مکتوب ارائه نشده است. گینزپارگ می‌گوید همه چیز صرفاً بر اساس گزارش زنده از رخداد سرن است. او می‌افزاید- طبق زمانبندی اپراتورهای arXive- مقالاتی که بعد از ساعت 16 به وقت آمریکای شرقی به این سایت برسند، تا روز بعد به نمایش درنخواهند آمد و زمان ارسال مقالات نشان می‌دهد که فیزیکدان‌ها برای ایمیل کردن مقالاتشان تا قبل از اتمام این مهلت هجوم آورده‌اند.

  تردید در SUSY

  نظریه‌پرداز سرن، جیان فرانسیسکو گودیچی Gian Francesco Giudice و همکارانش درست همان روز اعلام خبر، مقاله‌ای 32 صفحه‌ای ارسال کرده و به تحلیل یافته‌ها پرداختند. این مقاله تا به حال بیش از 100 ارجاع داشته است. گودیچی می‌گوید که ذره‌ی فرضی را نمی‌توان به سادگی با ابرتقارن (SUSY) تطبیق داد. ابرتقارن روش مرجح فیزیکدان‌ها برای گسترش مدل موفق استاندارد برای فیزیک ذرات است و بر طبق آن هر ذره‌ی مدل استاندارد یک شریک سنگین‌تر دارد. به قول گودیچی این ذره بوی ابرتقارن نمی‌دهد.

  اما بسیاری از مقالات در arXive تلاش کرده‌اند که در هر صورت ذره‌ای ابرمتقارن بسازند، شاید به این امید که ‌SUSY هنوز بتواند در بخش ناامید کننده‌ی «کشف نشده‌ها» از LHC و جاهای دیگر سر بر آورد.

  اگرچه ممکن است این ذره فقط یک نشانه‌ی اتفاقی باشد که با داده‌های بعدی ‌LHC ناپدید شود، اما بیشتر وقت نظریه‌پردازها هنوز هم به تحلیل آن می‌گذرد. این را لیزا راندال Lisa Randall از دانشگاه هاروارد در کمبریج، ماساچوست می‌گوید. به گفته‌ی او «اشکالی ندارد که مردم در مورد اینکه نتیجه‌ی چنین نشانه‌ای چیست فکر کنند. حتی اگر این نشانه حذف شود، اغلب باز هم چیزهای زیادی در مورد احتمالات ممکن یاد می‌گیریم».   


  Hint of new boson at LHC sparks flood of papers


  منبع:  psi.ir

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 30 دی 1394 06:26 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سید موسوی یکشنبه 27 دی 1394 12:17 ب.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: دوشنبه 28 دی 1394 10:54 ق.ظ
  ارسال دیدگاه