تبلیغات
فیزیک دانشگاه شیراز - مطالب هفته اول بهمن 1394
منوی اصلی
فیزیک دانشگاه شیراز
وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاءَ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا بَاطِلًا
 • سید موسوی چهارشنبه 7 بهمن 1394 12:51 ب.ظ نظرات ()


  The GINGERino prototype at LNGS  فیزیکدانان کار بر روی یک آزمایش جدید که با هدف اندازه گیری یک پیش بینی بسیار ظریف از نظریه عمومی نسبیت انیشتین که به عنوان اثر  LENSE-Thirringشناخته شده آغاز کرده اند.  توصیف اعوجاج  فضا-زمان توسط جرم ریسندگی((spinning mass، این اثر قبلا توسط ماهواره LAGEOS  ناسا با دقت 10٪ اندازه گیری شده  در حال حاضر، ژیروسکوپ ها در نسبیت عام (GINGER)  به صورت تجربی سعی خواهند کرد این اثر را زیر کوه گران ساسو ایتالیا با دقت حدود 1٪ اندازه بگیرند.  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 بهمن 1394 12:57 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سید موسوی دوشنبه 5 بهمن 1394 01:57 ب.ظ نظرات ()
  به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)، رتبه بندی نوآورترین دانشگاه های دنیا توسط پایگاه ISI نشان می دهد تعداد مقالات مشارکتی دانشگاه با صنعت و کمیت تولید علم مقالات صنعتی و میزان اختراعات مهمترین معیارهای نوآوری دانشگاه ها هستند.

  دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: یکی از دغدغه های اساسی در کلیه کشورها، کاربردی کردن علم تولید شده است. سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و همچنین نقشه جامع علمی کشور نیز به تبدیل علم به ثروت و قدرت با حفظ ارزش های اسلامی تاکید کرده اند.
  وی افزود: تا قبل از جنگ جهانی دوم دانشگاه ها نهادهای عمدتا آموزش محور بودند، اما بعد از جنگ انتظارات پژوهشی از دانشگاه ها افزایش یافت.


  آخرین ویرایش: دوشنبه 5 بهمن 1394 02:13 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سید موسوی یکشنبه 4 بهمن 1394 11:04 ب.ظ نظرات ()
  پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با همکاری انجمن فیزیک ایران از سال ۱۳۹۰ به رساله‌های برتر دکتری فیزیک که در داخل کشور تهیه شده باشند جایزه‌ای به نام «جایزۀ علیمحمدی» اعطا می‌کند. این جایزه به پاس خدمات علمی و دانشگاهی شهید دکتر مسعود علیمحمدی استاد فقید دانشگاه تهران و اولین دانش‌آموختۀ دکتری فیزیکِ داخل کشور، از جمله نقش مؤثرش در زیرساخت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و تلاش‌های وی برای برپایی تحصیلات تکمیلی در ایران، به نام او نامگذاری شده است.

  شرایط شرکت و نحوة انتخاب :
  این جایزه در سال ۱۳۹۵ به رساله‌‌های دكتری برگزیده كه در طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ مرحلة دفاع را گذرانده باشند، اعطا خواهد شد.
  برای ورود به مرحلة داوری، لازم است کارهای پژوهشی انجام شده در دورة دکتری و رسالة حاصل از آن، به تشخیصِ حداقل سه عضو هیئت علمیِ استادیار به بالا، که استاد راهنمای رسالة دکتری نیز یکی از آنان است، به عنوان "رسالة ممتاز" شناخته شده باشد. نامزدی هر شرکت‌کننده می‌بایست کتباً توسط استاد راهنما با ذکر اطلاعات مربوط به متقاضی، دلایل، مستندات و مقالات مستخرج از پایان نامه و همچنین نام و نشانی حداقل دو عضو هیئت علمیِ دیگر که می‌توانند مؤید نامزدی رسالة مربوطه باشند اعلام شود. مدارک و مستندات متقاضیان لازم است تا تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ در قسمت فرم ثبت‌نام  در آدرس اینترنتی زیر بارگذاری شود.

  http://ipm.ir/alimohammadi95

  کمیتة داوران پس از بررسی مدارك ارسالی و استفاده از نظرات مشاوران علمی، رساله‌های برتر را انتخاب خواهد كرد. جایزه در مراسم افتتاحیه بیست وسومین کنفرانس بهاره فیزیک پژوهشگاه IPM اعطا خواهد شد.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 4 بهمن 1394 11:10 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سید موسوی شنبه 3 بهمن 1394 08:14 ب.ظ نظرات ()

  آزمایش‌ها نشان می‌دهد که یک اختلاف دما می‌تواند منجر به تولید جریانی از امواج اسپینی درون یک عایق پادفرومغناطیس شود.


  یک موج اسپینی، شامل نوسان جمعی در جهت‌گیری اسپین‌هاست. همچنان که قبلاً در مورد فرومغناطیس‌ها نشان داده شده است، این امواج توانایی انتقال جریان‌های اسپینی را دارند، بطوری که در این حالت اسپین‌های همسایه با همدیگر جفت شده‌اند. یک بررسی تجربی جدید توانسته است تا به طور گرمایی یک جریان موج اسپینی در یک عایق فرومغناطیس، که اسپین‌های همسایه در جهت‌های مخالف همدیگر جهت گرفته‌اند، تولید کند. این کشف می‌تواند منجر به ارتباطات فوق سریع برمبنای موج اسپینی بشود، چرا که بسامد نوسان اسپینی در پاد فرومغناطیس‌ها، صد بار بزرگتر از نمونه فرومغناطیس است. علاقه به جریان موج اسپینی ناشی از توانایی آنها در حمل اطلاعات از طریق یک سیم عایق است. بر خلاف جریان‌های اسپینی قطبیده، الکترون‌ها در یک جریان موج اسپینی در محل خود ثابت‌اند و با گذر موج تنها اسپین آنها منحرف می‌شود و بنابراین هیچ اتلاف انرژی ناشی از مقاومت الکتریکی وجود ندارد. جریان موج اسپینی در عایق‌های فری و فرومغناطیس مشاهده شده است، که این‌ها کلاس نسبتاً کوچکی از مواد هستند. با پیدا کردن جریان موج اسپینی در عایق‌های پادفرومغناطیس توسط شینچیرو سِکی (Shinichiro Seki) و همکارانش در مرکز تحقیقات مواد نوظهور در ژاپن، حوزه بزرگتری از مواد با ویژگی‌های متفاوت بروی مان گشوده‌ شده است. محققان از اکسید کروم بعنوان عایق پادفرومغناطیس استفاده کردند و یک لایه پلاتین (پارامغناطیس) را در بالای آن قرار دادند. یک میدان مغناطیسی خارجی در جهت افقی، باعث می‌شود تا اسپین‌ الکترون‌ها در اکسید کروم متحول شوند. در مرحله بعد، این تیم، یک گرادیان دمایی اعمال کردند که بر مبنای اثر سیبک منجر به تولید جریان موج اسپینی در فرومغناطیس‌ها می‌شود. برای آزمودن جریان موج اسپینی در نمونه‌شان سِکی و همکاران، الکترودها را روی لایه پلاتین قرار دادند. آنها ولتاژی را ثبت کردن که هم به میدان مغناطیسی و هم به گرادیان دمایی وابسته بود، که یک جریان قطبیده از اسپین‌ها را در لایه پلاتین اعمال می‌کند که این، خود نشأت گرفته از یک جریان موج اسپینی درون ماده پادفرومغناطیس است.

   
  Spin Currents in Antiferromagnets


  منبع: psi.ir
  آخرین ویرایش: شنبه 3 بهمن 1394 08:18 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سید موسوی پنجشنبه 1 بهمن 1394 12:36 ق.ظ نظرات ()


  دسته جدیدی از موج صوتی که می تواند به طور چشمگیری رهاشدن به سمت هدف در داروهای استنشاقی و واکسن را بهبود بخشد توسط محققان دانشگاه RMIT  در ملبورن، استرالیا شناخته شده است. امواج حجمی سطح بازتاب کننده SRBWs یک ترکیبی از امواج حجمی و امواج سطحی هستند.  تیم در حال حاضر نشان داده که آنها می توانند توزیع زمانی مورد نیاز برای درمان های استنشاقی را از طریق یک نبولایزر کاهش دهند.

  نبولایزر ریزکردن ذرات معلق دارویی و محلول ها به بخار است که می تواند استنشاق شود. آنها داروها را به بیماران مبتلا به بیماری تهدید کننده حیات یا ناتوان کننده ریه مانند سرطان، آسم و تورم بافت مثانه دادند.

  در نبولایزر فراصوت، یک تراشه پیزوالکتریک برق را به ارتعاشات فراصوت تبدیل که مایع را تبخیر می کند. این دستگاه دارای پتانسیل قابل توجهی است به این دلیل که آنها ذرات معلق  کوچکی را تولید می کنند که برای رساندن به اعماق ریه مناسب و می تواند مواد درمانی را به ریه برساند، مانند واکسن. اما سودمندی آنها محدود است زیرا آنها بخاراها را با نرخ بسیار آهسته تولید می کنند.

  امجد رزک، مسئول این تحقیقات در RMIT توضیح می دهد:

  مشکل این است که آنها تکیه بر سطح امواج صوتی (SAWs) ای دارند ، که برای تبخیر مایع سراسر سطح مواد پیزوالکتریک را طی می کند. نرخ نبولاریزه کردن را می توان با افزایش شدت  منجر به افزایش دامنه  بالا برد - اما این باعث می شود که دستگاه ها دیگر عمل نکنند. "یک تراشه با سطح موج صوتی به تنهایی نمی تواند ارتعاشات و گرما را به اندازه کافی بدون از کار افتادن، به طور ثابت حفظ کند. زیرا استرس و حرارت – ناشی از ارتعاشات – در داخل لایه بالایی از تراشه حبس می شود "

   

  برای ایجاد امواج قوی تر، رزک  و همکارانش قدرت امواج حجمی که از امواج سطحی نشت کرده بودند را از طریق مواد پیزوالکتریک مهار کردند. این امواج صوتی که باعث می شود کل لایه به عنوان یک نهاد مستقل ارتعاش کند، که در نبولایزر به طور معمولی فرو نشانده شده ، اما محققان دریافتند که آنها می توانند در ترکیب با  SAWs ایجاد یک موج ترکیبی کنند که می تواند در نبولاریزه کردن  بسیار کارآمد مورد استفاده قرار گیرد.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 1 بهمن 1394 06:34 ب.ظ
  ارسال دیدگاه